Ptasia Wyspa
Zobacz Temat
Ptasia Wyspa | Różności | Rozmowy, ciekawostki
Autor Ciekawostki ze świata ptaków
gersenda
Super Administrator

Avatar Użytkownika

Postów: 27927
Miejscowość: Sucha Beskidzka
Data rejestracji: 27.11.10
Dodane dnia 04-01-2015 02:40
Pasożytnictwo lęgowe.

Temat jest bardzo ciekawy i zainteresowałam się nim, szukając informacji na temat wachlarzówki smolistej.

Pasożytnictwo lęgowe, jest to zjawisko składania jaj przez niektóre gatunki ptaków (należące do różnych grup systematycznych) do gniazd innych gatunków, gdzie jaja są wysiadywane, a pochodzące z nich pisklęta wykarmiane przez "przybranych rodziców". Powszechnie wiadomo, że takim pasożytem lęgowym jest nasza kukułka, ale jest o wiele więcej ptaków, które nie wysiadują swoich jajek, lecz podrzucają je innym.

Kukułka zwyczajna (Cuculus canorus), jest jedynym w Europie Środkowej pasożytem lęgowym. Nigdy nie buduje gniazda i nie wychowuje piskląt. Już w okresie godowym upatruje sobie gniazda, do których zamierza podrzucić swoje jajka. Znanych jest około 200 gospodarzy, których wykorzystuje. Najczęściej są to: pliszka siwa, świergotek drzewny, piegża zwyczajna, jarzębatka, pleszka, kopciuszek, czy trzcinniczek.
Kukułka składa swoje jajka, w liczbie 10-20, na ziemi i potem przenosi je w dziobie do gniazd gospodarzy. Tam, zjada, albo wyrzuca jedno jajko i zastępuje je swoim. Wybiera gatunki, których jajka mają podobny do jej jajek wzór na skorupce. Nie zawsze udaje się jej oszukać gospodarzy.
Zazwyczaj młoda kukułka wykluwa się wcześniej (po 11-13 dniach), niż pisklęta gospodarzy i jest od nich większa. Po wykluciu, po 8-36 godzinach, jeszcze ślepa, wyrzuca pozostałe jajka lub pisklęta, ma bowiem silny odruch rozpychania się w gnieździe.Rodzina kukułkowatych liczy jednak wiele gatunków, z czego około 47, to pasożyty lęgowe.

Kukawik czarnodzioby (Coccyzus erythrophthalmus), z rodziny kukułkowatych, żyjący w Ameryce Południowej, czasami tylko podrzuca swoje jajka innym ptakom.Pasożytami lęgowymi są również niektóre spośród 95 gatunków Kacyków (Icteridae), jak na przykład Starzyk brunatnogłowy:

Samica:... i jej jajko, podrzucone w gnieździe fibika oliwkowego:Kacyki są ptakami Nowego Świata, występują najliczniej w Kolumbii i południowym Meksyku.

Pasożytami lęgowymi są również wszystkie gatunki, zamieszkujących Afrykę i Azję Południowo-Wschodnią, Miodowodów (Indicatoridae), z rzędu dzięciołowych.

Samice miodowodów dziurawią jajka gospodarza, ponieważ nie są w stanie ich wyrzucić, a ich pisklęta mają na końcu dzioba specjalny hak, którym niszczą lęgi gospodarzy. Na zdjęciu, pisklę miodowodzika jasnobrzuchego, karmione przez chwastówkę skalną.Podobnie, jak miodowody, pasożytami lęgowymi są wszystkie gatunki Wdówek (Viduidae), rodziny ptaków z rzędu wróblowatych i zbliżonych wielkością do wróbli, zamieszkujących w Afryce, na południe od Sahary.
Samice wdówek składają swoje jajka do gniazd astryldów, przy czym każdy gatunek wdówek ma swój "ulubiony" gatunek astryldów, który wykorzystuje. Samice wdówek, ani ich pisklęta nie niszczą jednak lęgu gospodarza, a pisklęta są karmione wspólnie z pisklętami gospodarzy.

Na zdjęciu, samiec wdówki długosternej (Vidua interjecta), z pięknym, przypominającym wdowi welon ogonem.Pasożytnictwo lęgowe fakultatywne, zdarza się również u Gągoła (Bucephala clangula), ale zazwyczaj zakładają one swoje gniazda w dziuplach, a ich pisklęta, jako zagniazdowniki, opuszczają gniazdo gospodarza zaraz po wykluciu.

Samica gągoła:Jedynym przedstawicielem kaczkowatych, który nigdy nie buduje swojego gniazda jest Pasożytka (Heteronetta atricapilla), żyjąca w Ameryce Południowej. Pisklęta pasożytki, do dwóch dni, po wykluciu, opuszczają jednak gniazdo gospodarzy, którymi są zazwyczaj łyski lub hełmiatki, a wykluwają się wcześniej niż ich własne pisklęta, nie wyrządzają więc im żadnej krzywdy.Znalazłam artykuł w Nature World News, dotyczący sposobów radzenia sobie ptaków będących najczęściej narażonych na pasożytnictwo lęgowe. Biolodzy z Australian National University oraz z Uniwersytetu w Melbourne, przeprowadzili badania, których wyniki opublikowali w czasopiśmie Science. Wynika z nich, że ptaki, głównie z Australii i Afryki Subsaharyjskiej, wyewoluowały w kierunku kooperatywnej ochrony swoich gniazd przed pasożytami lęgowymi. U około 9% gatunków, część rezygnuje z własnego lęgu i pomaga innym osobnikom swojego gatunku w ochronie ich gniazd, przed pasożytami lęgowymi, głównie kukułką.
Wyspecjalizowały się w tym śliczne, małe ptaszki z rodziny chwostkowatych, Chwostki szafirowe (Malurus cyaneus), żyjące w Australii i na Tasmanii.Naukowcy zaobserwowali, że kukułka nie mogła podrzucić jajka do ich gniazda, ponieważ było ono nieustannie pilnowane przez 3-4 "ciocie"-chwostki szafirowe. Opiekunowie walczyli z kukułczym najeźdźcą z zaciekłością większą, niż ta, z którą bronili się przed jastrzębiami lub brązowymi wężami. Dzięki takiej organizacji, działając razem, w dużej grupie, gospodarzom częściej udawało się uniknąć pasożyta lęgowego, niż wtedy, gdy broniłyby się tylko w parze.

Ale chwostki szafirowe, to zadziwiające ptaki i na tym ich zapobiegliwość się nie kończy. W grudniowym numerze Świata Wiedzy, przeczytałam, że te dzielne, małe ptaszki, uczą swoje pisklęta "hasła dostępu". Mama robi to już w czasie, kiedy wysiaduje jajka. Dzięki temu, kiedy się wyklują, mama karmi je tylko wtedy, kiedy potrafią wyśpiewać określoną sekwencję dźwięków, których je nauczyła ! W ten sposób, nawet wtedy, kiedy w gnieździe wykluje się pisklę pasożyta, nie jest ono karmione i umiera z głodu.

W opracowaniu wykorzystałam głównie informacje z Wikipedii i zamieszczone zdjęcia pochodzą również z Wikipedii.Edytowane przez gersenda dnia 04-01-2015 02:43
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Ciekawostki ze świata ptaków
gaura
Użytkownik

Avatar Użytkownika

Postów: 9371
Miejscowość: Vetschau. Niemcy
Data rejestracji: 03.06.13
Dodane dnia 04-01-2015 19:38
Gersendo, jestem bardzo zaskoczona, że jest tak dużo ptaków, podrzucających swoje jajka do obcych gniazd. Zawsze myślałam, że to tylko nasza kukułka ma, takie zdolności smiley
Wdówka długosterna to śliczny ptaszek i aż trudno uwierzyć, że jest zdolna do pasożytnictwa.
Za to jestem pod wrażeniem Chwostków szafirowych smiley


Ludzie myślą, że ptaki nie czują a ptaki czują, że ludzie nie myślą. Peter Bamm ( Curt Emmrich)
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Ciekawostki ze świata ptaków
gersenda
Super Administrator

Avatar Użytkownika

Postów: 27927
Miejscowość: Sucha Beskidzka
Data rejestracji: 27.11.10
Dodane dnia 01-01-2019 13:34
Witam wszystkich w Nowym Roku, już 2019.
Szybko zleciało.smiley
Mam nadzieje , ze ten rok nie będzie gorszy, niż ten, który sobie odszedł. Niestety , zaczynam od mało optymistycznej wiadomości.smiley Od lat na Węgrzech i w Rumunii giną wskutek otrucia i polowań ,setki zwierząt i ptaków, w tym chronionych.
Mogli rozprzestrzeniać truciznę na setki akrów w hrabstwie Arad za pomocą rozsiewacza nawozów
Nawet w listopadzie znaleziono ślady masakry zwierząt w okregu Arad, a badania pokazują powoli, co się stało, mówi Transindex. W listopadzie w polu poległo wiele zwierząt polowanych i chronionych: polne króliki, czerwone lisy, myszoskopy, myśliwce i inne ptaki.
Pracownicy Milvus Group Nature Conservation Society badali teren i stwierdzili, że "mamy do czynienia ze szkodnikami rolniczymi, które nie są dozwolone przez prawo, ale rozproszone w dziedzinie rozsiewaczy nawozów na setkach hektarów. że trucizna powinna być umieszczana tylko w klatkach na gryzonie, które muszą zostać pokryte ziemią - piszą.
Członkowie grupy znaleźli dużą liczbę nowych martwych zwierząt, królików polnych, mięczaków, szpaków, ale także ptaków domowych i zwierząt hodowlanych na miejscu w pobliżu pola z trucizną.
Władze środowiskowe zidentyfikowały sprawcę i wszczęły dochodzenie, a policja w Arad bada przyczyny masowego niszczenia zwierząt.
To jednak trwa już bardzo długo myślę , ze schwytanie jednego sprawcy, nic nie da. Od lat są zatruwane na Węgrzech bieliki. U nas tez nikt nie rozumie, ze ptaki szponiaste są lepsze w niszczeniu gyzoni, niż środki chemiczne i mechaniczne.
Link do artykułu w tej sprawie w portalu Transindex.ro/oraz Index.hu/


Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 65
Nieaktywowany Użytkownik: 1
Najnowszy Użytkownik: TomasS
Witaj na Ptasiej Wyspie !


Twój adres IP to:

Kontakt
Poczta
Księga gości
Księga Gości
Dzisiaj jest
Godzina
''''''''''''''''''''
Stats
......................................
eXTReMe Tracker
Tłumacz

Translator:

Tłumaczenie strony FranceTłumaczenie strony GermanyTłumaczenie strony English

Tłumaczenie strony RomaniaTłumaczenie strony HungaryTłumaczenie strony Russia


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie